KADETI ČETVRTI NA SP

20.08.2017. g.

U dramatičnoj završnici hrvatski kadeti poraženi od Danske u susretu za broncu na Svjetskom prvenstvu

Hrvatska muška kadetska reprezentacija u posljednjoj je utakmici Svjetskog prvenstva u Gruziji snage odmjerila s Danskom u borbi za brončanu medalju. Izabranici Luke Panze su u dramatičnoj završnici susreta poraženi s 30:29 (17:16). Veći dio utakmice lovili su zaostatak, ali sjajnom igrom u posljednjih deset minuta Hrvatska je ulovila priključak i stigla do vodstva. Međutim, neiskorišten zadnji napad 30 sekundi prije kraja ostavio je hrvatske kadete bez medalje na Svjetskom prvenstvu.

Danska je sjajno počela utakmicu u dovela Hrvatsku u probleme već na samom startu. Počeli su 2:0, povećali na 4:1, a kada je u petoj minuti Jens Dolberg Plougstrup zabio za 6:2 izbornik Panza morao je zvati time-out. I nakon minute odmora Danska je zabila i otišla na +5 (7:2), no brzo su Halil Jaganjac i Ivan Martinović smanjili na 7:4. Obrana je tada počela puno bolje i pokretljivije igrati, ali napad i dalje nije bio sasvim dorečen. Osim Martinovića i Jaganjca u prvih deset minuta nitko nije uspijevao zabiti gol. U dva navrata Hrvatska je igrala s igračem manje, ali u oba puta je uspjela zabiti i držati korak s Dancima.

U 18. minuti Tomislav Špruk je sjajno presjekao jednu loptu otrčao u kontru u postigao pogodak za 11:9 i time doveo svoju momčad jako blizu izjednačenju. Imali su hrvatski kadeti nekoliko šansi u potpunosti uloviti priključak, ali lopta nije pronalazila put do danskog gola. Ponovo je Špruk u 23. minuti vratio Hrvatskoj nadu nakon što je zabio za 13:12, ali dvije greške ponovo guraju hrvatske rukometaše u minus od tri pogotka. Posljednjih pet minuta susreta koncentriranije je odigrala Hrvatska i s dva uzastopna pogotka Tina Lučina i Ivana Koncula u 30. minuti smanjila na 17:16. Dancima je pripao zadnji napad koji s igračem manje nisu iskoristili pa su na odmor odnijeli minimalnu prednost.

Iako su imali prvi napad i preko minute igrača više, mladi rukometaši Hrvatske nisu uspjeli doći do izjednačenja na početku drugog poluvremena. U tri navrata imali su šansu izjednačiti, ali ju nisu iskoristili. U 35. minuti je Martinović zaradio isključenje i Danska je u 38. minuti otišla na +4 (21:17). Dvije minute kasnije kod rezultata 22:18 izbornik Panza tražio je minutu odmora, ali niti to nije pomoglo. Šut Jaganjca završava na prečki, a Danci to koriste i odlaze na 23:18.

Špruk i Martinović uspjeli su postići dva pogotka za redom i smanjiti na 23:20. Danska je sve do 45. minute držala prednost u svojim rukama, a onda je krenula serija Hrvatske od pet uzastopnih pogodaka. Krenulo je s Dariom Ragužem, nastavilo se s tri pogotka Jaganjca, a seriju je za 27:26 završio Lučin pogotkom iz sedmerca. Posljednjih osam minuta na terenu se odvijala prava drama. Obje momčadi izmjenjivale su se u vodstvu i u zadnju minutu se ušlo s neriješenim rezultatom 29:29.

Danska je imala napad, a šut pod pritiskom pasivne igre obranio je Mateo Radočaj koji je u drugom poluvremenu zamijenio Ivana Panjana na golu. Hrvatska je otišla u napad, no predaja lopte između Jaganjca i Martinovića nije uspjela. Jaganjac je pokušao zaustaviti dansku kontru, ali nakon što je objema igračima ispala lopta ipak je Danska uspjela doći u posjed i tri sekunde prije kraja Mathias Gidsel zabija za pobjedu Danske i ostavlja Hrvatsku bez medalje na ovom Svjetskom prvenstvu.

Po sedam pogodaka u redovima Hrvatske zabili su Tin Lučin i Halil Jaganjac, a po četiri su dodali Ivan Martinović i Tomislav Špruk. Vratarski dvojac Panjan/Radočaj obranio je ukupno 12 danskih šuteva. Nikolai Vinther bio je prvo ime Danske s osam postignutih pogodaka.

Autor: Hrvatski rukometni portal