PPD ZAGREB POBJEDNIK KUP-a

13.05.2018. g.

Zagreb po 25. put osvajač Kupa Hrvatske

Po 25. put u povijesti rukometaši Zagreba podigli su pehar osvajača Kupa Hrvatske. U finalu su protiv svog najvećeg rivala Nexea slavili s 27:18 (12:11). Susret je bio neizvjestan gotovo do 45. minute, ali onda se igra Nexea počela raspadati pa je Zagreb stigao do lagane pobjede.

U prvih 30 minuta gledali smo izjednačen susret. Niti jedna ekipa nije se uspijevala ozbiljnije rezultatski odvojiti. Obje obrane igrale su veoma agresivno i pokretljivo pa pogoci i nisu tako lako padali. Prvi su na +2 na samom početku otišli Zagrebaši (3:1), ali na 4:4 nakon nekoliko minuta igre poravnava Marko Buvinić. Još jednom su nakon toga uspjeli poravnati na 5:5, a u 14. minuti preko Marina Šipića Nexe dolazi do svog prvog vodstva u ovom finalnom susretu. Dobro je branio i Kristian Pilipović čije su obrane pripomogle da našička momčad stigne do vodstva.

Samo nekoliko minuta Gromovi su uspjeli zadržati svoje minimalno vodstvo jer su do 21. minute zagrebački Lavovi zabili tri za redom i ponovo prešli u vodstvo. Kapetan Zlatko Horvat zabio je pogodaka iz sedmerca za 9:7. Sve do samog kraja poluvremena rukometaši Hrvoja Horvata lovili su zaostatak. Imali su nekoliko puta šansu izjednačiti, ali sjajno je u ključnim trenucima reagirao Urh Kastelic na vratima Zagreba. Albin Eter zabio je dvije minute do kraja za 12:11, a nakon što su se uspješno obranili Našičani su dobili priliku da u zadnjem napadu izjednače i na odmor odu bez zaostatka. Međutim, u posljednjih 15 sekundi to ne uspijevaju učiniti pa na odmor minimalnu prednost nose Lavovi.

Ponovo su obrane na samom početku nastavka bile veoma agresivne. Nexe je davao sve od sebe da stigne do izjednačenja. No, u 35. minuti ostaju bez Marka Mrđenovića koji je zaradio svoje treće isključenje. Nedugo nakon isključen je Saša Barišić-Jaman zbog naguravanja s Leonom Šušnjom pa su obojica morali na klupu za kažnjene. Ipak, i s dva igrača manje Nexe je izborio sedmerac koji je hladnokrvno realizirao Ante Gadža za 14:13. Nakon tog pogotka Zagreb stiže do svoje najveće prednosti. Precizni su bili prvo Josip Valčić, a zatim u 38. minuti Horvat za 16:13.

Nakon pet minuta Nexe se opet prišuljao na minus jedan (16:15). Zagrebova pokretljiva i agresivna obrana omogućila im je da se brzo vrate n +3 golovima Damira Bičanića i Domagoja Pavlovića. Nakon desete obrane Kastelica, Lavovi iz polukontre zabijaju za 19:15 i time si otvaraju put k pobjedi 15 minuta prije kraja susreta. Igra Gromova se nakon toga počela raspadati. U napadu više nisu imali ideje i rukometaši Zlatka Saračevića to su sjajno iskoristili. Dobrivoje Marković pogodio je u praznu mrežu, a Bičanić još dodatno učvrstio vodstvo svojim petim pogotkom.

Probao je Horvat spasiti situaciju minutom odmora, ali niti to nije pomoglo. Njegovi igrači nisu se više mogli nositi sa Zagrebom koji je jurio prema svom 25. naslovu prvaka. Tek nakon 11 minute Nexe konačno postiže svoj 16. pogodak, ali bilo je kasno za bilo kakav povratak u utakmicu jer je Zagreb odjurio na velikih +10.

Zagreb je do pobjede povukao sjajni Kastelic koji je skupio 15 obrana, a najviše pogodaka u dresu osvajača Kupa postigli su Horvat (8) i Bičanić (6). Po tri su u redovima Nexe postigli Šipić, Gadža, Zrnić i Buvinić.

Autor: Hrvatski rukometni portal